עכשיו המדינה מבקשת חזרה את המענקים שנתנה

רשות המיסים מבקשת חזרה חלק / כל המענק שקיבלת? – לרוב, יש מה לעשות

כחלק מהעזרה לעסקים עקב משבר הקורונה, העניקה המדינה לעסקים "מענק השתתפות בהוצאות קבועות". על פי שם המענק, נראה כי תכליתו היא לעזור לבעל העסק לעמוד בהוצאותיו הקבועות, שממשיכות להשתלם גם כאשר הפעילות העסקית קטנה או שהעסק נסגר בעקבות הוראות הממשלה.

אולם מעיון מעמיק בנוסחת הפיצוי (שרק בגלל הרחמים על הקוראים לא אביא אותה לכאן) עולה כי אין לפיצוי דבר וחצי שבר עם ההוצאות הקבועות וכי הנוסחה מפצה עסקים על הירידה ברווחיות של העסק.

אולם לאחרונה, מקבלים בעלי עסקים פנייה מרשות המיסים, שטוענת כי המענק ההשתתפות בהוצאות קבועות הינו גבוה מסכום ההוצאות הקבועות של העסק וכי על בעל העסק להחזיר את המענק בשלמותו או את חלק הארי שלו. להלן נוסח המכתב שקיבל אחד מלקוחותיי:
"בהתאם לבדיקה שנעשתה לדיווחי העסקאות וההוצאות בתקופת הזכאות, נמצא כי חלה ירידה ניכרת בסך ההוצאות הקבועות. מאחר ומטרת המענק הינה השתתפות בהוצאות הקבועות של העסק, הרי שתכלית החוק אינה מתקיימת במקרה זה ולכן סכום המענק שנקבע הופחת לסך של 9,200 ₪ המשקף את ההוצאות הקבועות בעסקך בתקופת הזכאות"

 

לדעתי, רשות המיסים פועלת שלא בתום לב ועושה דין לעצמה. נוסחת הפיצוי כתובה בחוק והפרשנות של רשות המיסים אינה עומדת בדרישות החוק.

פניות להחזר מענקים שקיבלו חלק מלקוחותיי נענו בהשגה מנומקת על בקשה זו ועדיין לא קיבלנו תשובה מנומקת מרשות המיסים (כשאקבל תשובה כזו אביא אותה כאן כלשונה).

לסיכום, אם רשות המיסים מבקשת מכם החזר מענק בטענה כי סכום המענק גבוה מסכום ההוצאות הקבועות של העסק שלכם, אל תרימו ידיים והינכם מוזמנים לפנות אלי לייעוץ ללא התחייבות וללא עלות.

 

יהודה משב, רואה חשבון

yehuda@mashav-cpa.com

052-3875412

 

הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ המקצועית של משרדינו וקבלו עדכונים שוטפים בנושאי מיסוי וחשבונאות בקישור – https://chat.whatsapp.com/E7lq6l6KarUIWnytAbX5pS

 

השארת תגובה